بورس انرژی

بورس انرژی به عنوان چهارمین و آخرین بورس کشور در چهار حوزه (اوراق سلف برق، اوراق قراردادمحور کالاهای انرژی مانند زغال سنگ نفت و انرژی های سبز مانند انرژی ­های خورشیدی) در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد.
بورس انرژی
  0
 2397

بورس انرژی به عنوان چهارمین و آخرین بورس کشور در چهار حوزه (اوراق سلف برق، اوراق قراردادمحور کالاهای انرژی مانند زغال سنگ نفت و انرژی های سبز مانند انرژی ­های خورشیدی) پس از موافقت شورای عالی بورس و اوراق بهادار در برنامه، در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد.

 وجود بورس انرژی و خصوصی سازی بخش تولید و توزیع انرژی لازم و ملزوم یکدیگر بوده و ایجاد بورس انرژی در چنین شرایطی یک ضرورت است. جایگاه کشور در تولید انرژی و تاثیرگذاری آن بر معادلات اقتصادی در حوزه مبادلات انرژی از جمله  نفت، گاز و برق، ساختار تجاری فعالی را در این حوزه در کشور ایجاد کرده است .

در بورس انرژی، امکان انجام معامله پیمان آتی، قرارداد آتی و اختیار معامله فراهم می شود که در گام نخست، قرارداد مورد معامله در این بورس، پیمان آتی (مبتنی بر سلف موازی استاندارد) خواهد بود که بخش تحویل فیزیکی کالا را نیز پوشش می ­دهد.

ضرورت راه اندازی بورس انرژی:

 فعالانی که در بین کارگزاران بازار سرمایه هستند، بعد از طرح بحث  درباره راه‌اندازی بورس انرژی، به این نکته اذعان دارند که در کشورهای پیشرفته،  انرژی­ هایی مانند نفت برق و گاز در یک بورس مستقل معامله می‌شوند. به همین دلیل با توجه به پیچیده بودن مقوله انرژی در دنیا، این کالا، کالای استراتژیک محسوب شده و  راه اندازی بورس انرژی ضروری گردید.

مزایای بورس انرژی:

 با راه ­اندازی این بازار، امکان خرید و فروش  انرژی، تآمین مالی برای تولید کنندگان، تآمین انرژی برای توزیع کنندگان و مصرف کنندگان، کشف قیمت روزانه انرژی، پوشش ریسک شفافیت معاملاتی، تسهیل در معاملات انرژی و کاهش هزینه‌های معاملاتی در بخش مبادلات انرژی فراهم خواهد شد.

انواع بازارها در بورس انرژی ایران

 بورس انرژی دارای سه بازار فیزیکی، مشتقه  و فرعی است. بازار فیزیکی شامل سه تابلوی برق، نفت، گاز و تابلوی سایر حامل‌های انرژی و بازار مشتقه شامل سه تابلوی قرارداد، سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله است.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha