سبدگردانی

سبدگردانی در مفهوم کلی، به معنای مدیریت دارایی‌ها و اداره ی آنها جهت کسب سود بیشتر طی یک بازه زمانی مشخص است.
سبدگردانی
  0
 8674

سبدگردانی در مفهوم کلی، به معنای مدیریت دارایی‌ها و اداره ی آنها جهت کسب سود بیشتر طی یک بازه زمانی مشخص است.
طبق دستورالعمل ها، تأسیس و فعالیت سبدگردان باید زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار و بر اساس اصول و ضوابط مشخصی انجام گردد. بنابر تعریف سازمان بورس سبدگردانی یعنی: تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه‌گذار معین توسط سبدگردان در قالب قراردادی مشخص، به منظور کسب انتفاع برای سرمایه‎گذار.
سبدگردانی یا مدیریت اختصاصی سبد توسط فرد یا افرادی متخصص و خبره بر اساس اصول علمی انجام می شود . سبدگردان متشکل از بخش هایی نظیر گروه معاملات (معامله گرانی حرفه ای و با تجربه و دارای مدارک معتبر بازار سرمایه)، گروه تحلیل (که مسئولیت تجزیه و تحلیل‌ اطلاعات مالی و اقتصادی را بر عهده دارند) و گروه کارشناسان و حسابداران (که همه به صورت گروهی تحت عنوان سبدگردان با مدیریت مدیر سبدگردانی فعالیت می کنند). است
 با توجه به تنوع و پیچیدگی های‌ بازار سرمایه و بازارهای مالی و همچنین وجود تفاوت در مؤلفه هایی نظیر مقدار سرمایه، ریسک‌پذیری ، مدت زمان و...  که برای هر سرمایه گذاری متفاوت است، سبدگردان به طور اختصاصی و متناسب با هر فرد، سبدی متشکل از اوراق بهادار را تشکیل می دهد و با دقت بر دارایی‌های آن نظارت کرده و در مواقع لازم تغییرات مورد نیاز را اعمال می کند.  سبدگردان به ازای فعالیت ها و هزینه های سبدگردانی از سرمایه گذاران کارمزد دریافت می کند. این کارمزد بر اساس قوانین و چهارچوب معین از جانب سازمان بورس و اوراق بهادار در قرارداد میان مشتری و سبدگردان آورده شده و بر اساس همان اصول توافق شده محاسبه و دریافت می شود.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha